Burgenland

Burgenland susedí s Maďarskom, je to oblasť nízkych kopcov. Pred prvou svetovou vojnou táto oblasť prináležala Maďarsku a jej predchádzajúce hlavné mesto Šoproň a okolie zostalo naďalej Maďarsku. Burgenland je najvýchodnejšou a najmladšou spolkovou krajinou Rakúska. Pestrou ponukou kultúry, prírodných krás, vína, wellnessu a športu láka každoročne tisícky hostí.

Eisenstadt

Eisenstadt je hlavné mesto spolkovej krajiny Burgenland, štatutárnym a okresným mestom okresu Eisenstadt. Súčasne je aj najmenším hlavným mestom v Rakúsku s 13 tisíc obyvateľmi. V roku 1622 sa stáva sídlom maďarského rodu Esterházy. Eisenstadt je spájaný s menom hudobného skladateľa Josepha Haydna, Johanna Nepomuka Hummela, Ludwiga van Beethovena či Franza Liszta, ktorý sa narodil v obci Raiding, južne od mesta.

Neusiedler See

Neziderské jazero je plytké, slabo slané, bezodtokové jazero na hraniciach Rakúska a Maďarska / 115 m n. m., 320 km², max. hĺbka 2 m/. Je zásobované výhradne zo zrážkovej činnosti, nemá žiaden prítok. Obkolesujú ho vinice a rákosové pásmo na mnohých miestach. Spolu s močiarmi predstavuje domov pre viac ako 300 druhov vtákov. Jedinečná fauna a flóra sú chránené dvomi národnými parkmi Neziderské jazero a Fertő-Hanság, od roku 2001 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Fotogaléria