Dolné Rakúsko

Dolné Rakúsko obkolesuje hlavne mesto Rakúska Viedeň. Jeho hlavným mestom je menšie mestečko Sankt Pölten. Tieto dve mestá spája rieka Dunaj, ktorá preteká jedným z najviac navštevovaných regiónov Wachau a opátstvom Melk.

Dolného Rakúsko sa delí na štvrte/ Industrieviertel, Mostviertel, Waldviertel, Weinviertel /a okresy.

Na južnom brehu Dunaja , neďaleko zámku Schlosshof sa nachádza mesto Hainburg s pozostatkami hradieb . Na západ od mestečka leží Carnuntum založené v r. 6 n. l cisárom Tiberiusom. Bolo obývané rímskymi obyvateľmi a vojakmi strážiacimi hranice Dunaja.

Milovníci hudby isto neobídu rodné mesto Jozefa Haydna a jeho rodný dom.

Weinviertel je hlavným regiónom produkcie vína v Rakúsku. Nádherné mesto Retz s množstvom kláštorov a vinnými pivnicami siahajúcimi až do hĺbky 30 metrov , ktoré môžeme spoznať pri prehliadke so sprievodcom.

Waldviertel

Tretina tejto oblasti je pokrytá lesom a prináleží jej štatút národného parku. Informačné centrum parku sa nachádza v najmenšom mestečku Rakúska – Hardegg, nad ktorým sa týči veža stredovekého hradu z 10. Storočia. Smerom na západ natrafíme na elegantný zámok Riegensburg. Je to nádherné barokové sídlo s jedinečným psím cintorínom. Staré mestečko Eggenburg sa môže pochváliť Rakúskym múzeom motoriek.

Wachau a kláštor Melk

V dĺžke cca 40 km preteká Dunaj cez žulovú plošinu , míňa sady marhúľ, vinice. Tento malebný pás, ktorý lemuje brehy Dunaja je známi, ako Wachau a je zaradený do Svetového dedičstva UNESCO. Východnú časť Wachau stráži vinárske mesto Krems.

Nedá sa nespomenúť mesto Dürnstein nad ktorým sa nachádzajú ruiny zámku , kde bol uväznený anglický kráľ Richard Levie srdce.

Najpôsobivejším miestom v tejto oblasti je kláštor Melk. Kláštor Melk je jednou z najvýznamnejších barokových stavieb Rakúska. Za prehliadku stoja cisárske schody, moderné kláštorné múzeum v bývalých cisárskych komnatách, mramorová sála a kláštorná knižnica, ktorá ukrýva 100 000 zväzkov.

Fotogaléria

pictures copyright: WEINFRANZ