Korutánsko

Najjužnejšia spolková republika Rakúska sa ťahá od ľadovcov centrálnych Álp až k vápencovým pahorkom na hranici s Talianskom. Medzi nimi sa nachádzajú nižšie pohoria a nespočetné jazerá. Najväčšie v tejto oblasti je jazero Wörthersee. Má dĺžku 17 km, v letnom období dosahuje teplotu až 27 °C.

Klagenfurt

Hlavné mesto Korutánska založené v 13. Storočí s cieľom konkurovať mestu Villach. V pôvodnom meste , ktoré bolo rozšírené v 16. Storočí boli starostlivo naplánované šachovnicovo usporiadané ulice. Prosperita mesta podnietila jeho rozvoj , stavbu nádherných budov, hlavne palácov a pánskych sídiel. To všetko prispelo k pôvabu mesta a k jeho talianskej atmosfére .Na námestí Neuer Platz sa nachádza fontána so sochou Lindwurma, tvora podobného drakovi, ktorý je symbolom mesta. Medzi ďalšie zaujímavosti mesta isto patrí Landhaus, Hauptpfarrkirche St. Egid, Landesmuseum, Lendkanal, Minimundus.

Wörthersee

Najväčšie a snáď i najkrajšie z jazier v tejto oblasti. Je obkolesené zalesnenými kopcami a vysokými horami. Jazero dosahuje hĺbku 85m , napriek tomu sa voda rýchlo zohreje už na začiatku leta. Svojou veľkosťou je rajom pre jachtárov a vodných lyžiarov. Počiatky veľkej popularity sa datujú do r. 1863, kedy bola vybudovaná železnica z Viedne k Jadranskému moru, následne na to sem začali prichádzať zámožný Viedenčania. Na brehoch jazera súperia mestá Pörtschach a Velden o priazeň návštevníkov svojou atmosférou v štýle francúzskej Riviéry. Okrem moderného kasína má Velden zámok postavený v 16. Storočí, pôvodne ako lovecký zámoček. Neskôr bol vypálený a následne prestavaný na luxusný hotel, známy zo seriáli Ein Schloss am Wörthesee.

Severne od Klagenfurtu

Rovina, známa ako Zollfeld sa tiahne severne od Klagenfurtu. Stálo tu Virunum, zaniknuté Keltské mesto z ktorého kamene boli použité na stavbu Mária Saal, pútnického miesta na vrchole kopca. Pri vchode do kostola je náhrobný kameň znázorňujúci vlčicu dojčiacu Romula a Rema. V rozsiahlom Archäologischer Park Magdalensberg bolo odkryté a čiastočne zrenovované rímske mesto . Rozhodne za povšimnutie stojí hrad Hochoesterwitz o ktorom sa tvrdí, že poslúžil ako predloha Waltovi Disneovi stredovekej pevnosti.

Villach a Ossiacher See

Villach známy ako železničná a diaľničná križovatka v blízkosti Taliansko-slovinskej hranice . Druhé najväčšie mesto Korutánska je prekrásnym starobylým mestom. Na jednom brehu rieky Drávy sú historické stavby, moderná architektúra dostala príležitosť na opačnom brehu. Pozdĺž rieky sa ťahá pás chodníkov, cyklotrás a zelene. Celosvetovú slávu priniesli Villachu termálne kúpele, dokonalé miesto na relax. Počas 2. svetovej vojny bol Villach takmer celý zničený. V historickom centre sa zachovalo len niekoľko fasád domov, ostatné stavby boli zničené a podľa historických predlôh ich museli stavať nanovo.

Oblasť okolo jazera Ossiacher See a kúpeľného mestečka Villach obklopujú hory a jazero, skvelá kombinácia v lete aj v zime. Jazero je rovnako rušné, ako Wörthesee, ale menej kultivované. Jazero Ossiacher See má krištáľovo čistú vodu s kvalitou pitnej vody, v lete dosahuje teplotu až 27 ° C. Je to tretie najväčšie jazero v Korutánsku.

Východné Tirolsko

Územie Tirolska je rozdelené na dve územne nesúvisiace časti: Severné Tirolsko a Východné Tirolsko. Východné Tirolsko je od zvyšku spolkovej krajiny oddelené územím Salzburska. V najužšom mieste 9,5 km širokým pásom územia. Najdôležitejším mestom Východného Tirolska je historický Lienz. V lete tu vládne skoro stredomorská atmosféra vďaka množstvu kaviarní. Priamo nad mestom sa týči zámok Bruck.

Fotogaléria