Štajersko

Juhovýchodná časť Rakúska, ktorá sa často nazýva aj „Zelené srdce Rakúska" sa tiahne od Álp až po hranicu so Slovenskom a Maďarskom. Toto územie pokrýva až na 60% lesov, je to pôvabná krajina hôr, lesov, viníc a ovocných sadov. Hlavné mesto Gratz ponúka množstvo jedinečných atrakcii. Jedinečný pohľad na mesto je zo skalnatého pahorku Schlossberg. Mohutná skala z dolomitové horniny dotvára jadro historického starého mesta . Leží priamo na brehu rieky Mury a vyčnieva 123 m nad gratzským hlavným námestím . Okrem Hodinovej veže, symbolu Grazu, nájdeme na Schlossbergu tiež hradnú pivnicu, zvonicu, 98 m hlbokú tureckú studňu a rad ďalších malých umeleckých objektov. Základy osídlenia sa datujú už do 8. storočia pred nl. V roku 1125 bol na holej skale postavený románsky hrad, ktorý dal Grazu názov. Neskôr bol zgotizováný a v roku 1544 prestavaný na renesančnú mohutnú pevnosť. Hrad je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najsilnejšia pevnosť všetkých čias, ani Napoleon ho na začiatku 19. storočia nemohol dobyť. Mesto je z pohľadu návštevníka veľmi zaujímavé. Fasády domov zo 17. a 18. storočia na Herrengasse, Sporgasse isto stoja za povšimnutie.

Na stenách gotickej katedrály Domkirche z konca 15. storočia sú maľby znázorňujúce mesto ohrozené morom, kobylkami a Turkami. Hneď vedľa sa nachádza Mauzóleum, ktoré dal postaviť Ferdinand III. A malo byť pôvodne miestom jeho posledného odpočinku. Je pochovaný v kapucínskej krypte vo Viedni.

Zámok Eggenberg

V roku 1999 bol spolu s mestom Gratz zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je to najvýznamnejší zámok v Štajersku. Dal ho postaviť v prvej polovici 17. storočia knieža a cisársky miestodržiteľ Hans Ulrich von Eggenberg. Architektom bol Giovanni Petro de Pomis, postavil ho podľa španielského Escorialu. Jeho cieľom bolo vytvoriť zámok architektonicky odrážajúci vesmír. Najslávnejšia zo všetkých 24 reprezentačných sál je Sála planét. Nachádza sa tu viac než 600 malieb na strope a patrí medzi najrozsiahlejšie v celej Európe. Na zámku je umiestnená stála expozícia mincovníctva vo „vnútornom Rakúsku". V rozsiahlom záhradnom parku bola v roku 2000 otvorená Záhrada planét.

Výlety z Grazu

Medzi najzaujímavejšie múzeá v tejto oblasti môžeme zaradiť Österreichisches Freilichtmuseum Stübing. Patrí medzi 10 najväčších a najpôsobivejších skanzenov v Európe, nachádza sa tu okolo 100 historických hospodárskych budov z celého Rakúska. Smerom na západ je chovná stanica Lipizzaner Welt Piber. Je domovom snehobielych lipských koní chovaných pre viedenskú Španielsku jazdeckú školu. Blízka dedinka Bärnbach sa môže pochváliť tradičnou výrobou skla a veľmi netradičným kostolom.

Štajersko je malebná krajina pretkaná vinohradmi z ktorých najkrajšie sú pozdĺž hranice so Slovinskom.

Bad Radkersburg, kúpeľné mestečko s termálnym prameňom s teplotou 80 ° C. Prameň bol sprístupnený v r. 1978. V tejto oblasti sa nachádza mestečko Bad Gleichenberg s dlhodobou liečebnou tradíciou. Pramene využívali už Rimania. Najväčší rozmach nastal v 19. Storočí. V blízkosti sa nachádza Styrassic Park, tematický park s množstvom modelov predhistorických príšer v životnej veľkosti.

Mariazell

Údolie rieky Mur vedie do rušného mesta Bruck an der Mur. Mesto je známe kováčskou tradíciou, ktorú nám dokazuje aj prekrásna fontána z r. 1626. Smerom na sever sa nachádza mesto Mariazell, najvýznamnejšie rakúske pútnické miesto. Ročne ho navštívi okolo 1 milióna návštevníkov, ktorí prichádzajú k zázračnej soche Panny Márie.

Leoben

Druhé najväčšie mesto Štajerska je Leoben. V minulosti sa do mesta privážala a spracovávala ruda prevažne z Vordernbergu a Eisenerzu. Najväčšou atrakciou mesta je však baňa Schaubergwerk.

Dachstein

Strmé steny vápencového masívu Dachstein poskytujú pohľad na údolie Enže. V centre toho regiónu sa nachádza mesto Schladming. V stredoveku sa tu ťažilo striebro, meď, nikel a olovo. Dnes je hlavne známe usporadúvaním prestížnych závodov v zjazdovom lyžovaní. Medzi lúkami na náhornej plošine je osada Ramsau, centrum behu na lyžiach.

Z južnej strany Dachsteinu sa lanovkou dostaneme k vrcholu Hunerkogel s výškou 2 700m.

Fotogaléria