Viedeň

Viedeň je jedno z najvýznamnejších miest . Návštevníkov vždy očarí dedičstvom z habsburskej éry , umením, architektúrou, hudbou a pohostinnosťou. S počtom 1,7 miliónom obyvateľov je Viedeň dosť veľká, aby mohla byť metropolitným mestom. Rozkladá sa na brehoch Dunaja pretekajúceho medzi Alpami na západe a Karpatmi na východe. V podobe Viedenského lesa zostupuje cez lesy a vinice na okraj mesta, kde sa nachádzajú vinárske dedinky. Staré centrum Viedne je také kompaktné, že sa dá prejsť peši. Slávny Hofburg konkuruje svojou krásou zámku Schönbrunn, ktorý bol viedenskou variáciou Versailles. Centrum mesta sa nachádza v strete dvoch významných nákupných ulíc Kärtnerstrasse a Graben. Stephansplatz je ideálne miesto na začatie potuliek po historickej Viedni. Námestiu dominuje katedrála Stephansdom. Historické počiatky kostola siahajú až k r. 1137 , kedy bola medzi markgrófom Leopoldom IV. apasovským biskupom uzavretá zmluva, na základe ktorej stavba začala. Slávnostne vysvätený bol románsky kostol o 10 rokov neskôr, teda v r. 1147 . Do dnešnej doby sa žiadna z jeho častí nezachovala, známe sú iba pôdorysné rozmery. Počas obliehania Viedne tureckou armádou r. 1683 bola južná veža katedrály využívaná, ako pozorovateľňa vďaka svojej výške 137 metrov. Okolie Stephanplatzu zo severnej strany bolo lemované hradbami a vodnou priekopou. Po úzkej Domgasse sa dostaneme k Mozarthausu, kde Mozart žil r. 1784-1787, tu skomponoval aj Figarovu svadbu. Miestom, ktoré nesmie byť nepovšimnuté počas potuliek Viedňou je ulica Graben, v jej strede stojí barokový morový stĺp Pestsäule. Je len jedným z množstva stĺpov postavených na konci morovej epidémie. Židovské múzeum na Dorotheegasse približuje históriu židovskej komunity od stredoveku až po druhú svetovú vojnu. Medzi najkrajšie barokové chrámy vo Viedni isto patrí Peterskirche. Rušná Kärtnerstrasse nás dovedie ku veľkolepej neorenesančnej Štátnej opere, ktorá bola otvorená r. 1869.

Hofburg

Rozľahlý palác bol po storočia hlavným sídlom habsburskej dynastie a v dnešnej dobe je oficiálnym sídlom prezidenta. Opevnenia v tejto časti nahradili nádherné záhrady a množstvo sôch. Vedľa opery sa nachádza Burggarten s množstvom skleníkov, časť je vyhradená motýlej záhrade a kaviarni. V r. 1823 bol vybudovaný prvý verejný park Volksgarden. Severne od Heldenplatz sa nachádza Alte Burg, pôvodné jadro palácového komplexu. Korunovačné klenoty sú vystavené v Schatzkammer. Milovníci koní neobídu legendárnu Španielsku jazdeckú školu a jej Winterreitschule.

Belveder

Skladá sa z dvoch palácov Horného a Dolného Belvedéru. Výstavba komplexu sa datuje od r.1714 , ako letné sídlo pre princa Evžena Savojského. Záhrady obklopujúce Belveder vytvárajú neopísateľnú kompozíciu schodov, rámp, záhonov, vodných plôch a terás.

Práter

Najväčším mestským parkom je isto Práter. V období svojich začiatkov bol výhradne určený pre šľachtu, v r. 1766 ho však cisár Jozef II. Otvoril verejnosti.

Zámok Schönbrunn

Zámok je najnavštevovanejšou pamätihodnosťou mesta. Má 1440 miestností, 200 kuchýň, z toho je však sprístupnených iba 45. Vnútorné vybavenie je v rokokovom štýle s ornamentmi z 14 karátového zlata. Má niekoľko známych miestností, napríklad Zrkadlový sál kde hrával ako šesťročný Wolfgang Amadeus Mozart. V miestnosti zvanej Vieux-Lacque zasadal vo svojich časoch Napoleon. V Modrom čínskom salóne podpísal Karol I svoju abdikáciu a tým aj koniec monarchie. Vo Veľkej galérii zasadal v rokoch 1814-1815 Viedenský kongres a dnes sa tu konajú pri zvláštnych príležitostiach štátne audiencie.

Výlety z Viedne

Kláštor Klosterneuburg sa týči na západnom brehu Dunaja. Počiatky kláštora siahajú k Leopoldovi III., ktorý v r. 1114 splnil svoj sľub a vybudoval mužský kláštor. História výroby vína siaha až do roku založenia kláštora. Vinohrad má približne 900 rokov a je jedným z najstarších vinohradov v Rakúsku, ale so 108 hektármi obrábanej pôdy aj jeden z najväčších.

Wienerwald

Táto oblasť je charakterizovaná vinicami, malebnými dedinkami a prekrásnym zalesneným územím. Jeho veľká časť je chránená ako prírodná rezervácia. Nachádza sa tu nespočetné množstvo značených turistických chodníkov, cyklotrás pre cestnú a horskú cyklistiku. Tento les je obľúbenou rekreačnou oblasťou. Má dlhú históriu ako kultúrna oblasť s vlastnou špecifickou identitou.

V údolí Helenental sa nachádza liečebné mestečko Baden. Tunajšie termálne vody poznali už Rimania, ale najväčší rozmach zaznamenalo až na začiatku 19. storočia , kedy bolo obľúbenou destináciou viedenského dvora a vtedajšej šľachty.

Fotogaléria